Jdi na obsah Jdi na menu

Štěrkoviště

V první fázi, ještě před započetím samotné těžby bylo třeba odbagrovat zemitý nános o síle 
2 – 3,5 metru a obsahu asi 280 000 m³. Tento nános byl odbagrován korečkovým pojízdným bagrem o výkonu 20 m³ / hodinu. Z tohoto množství bylo 7000 m³  zeminy použito na stavbu příjezdové cesty a vlečky, pomocí které byl vytěžený štěrk odvážen. Dalších 7000 m³  bylo použito na zavážení smetiště a na vyrovnání území mezi domky v obytné čtvrti na Baťově. Zbývající množství zeminy, asi 266 000 m³  bylo navezeno zpět do rybníku po vybrání štěrkového lože. 
Po odstranění zeminy se začal těžit štěrk. Ten byl dobýván dvěma plovoucími bagry o výkonu 25 m³  / hod. Pomocí transportérů a naftových loděk se dvěma až třemi výklopnými vozíky byl štěrk dopravován k rampě. Po rampě s dvojitou úzkokolejkou byl štěrk dopravován do zásobníků – „bunkrů“, kde byl skladován, než byl odvezen k dalšímu zpracování.

 

 

Kronikář Adolf Špetla zaznamenal v zápise za rok 1959, že 28. ledna toho roku se ozvaly v 7.45 obcí dva mohutné výbuchy. V n. p. Rudý říjen u Štěrkoviště vybuchl ve výrobně syntetického kaučuku vinylacetylen, který je základní surovinou pro výrobu syntetického kaučuku. Výrobna umístěná ve dvou budovách se zřítila, kusy zařízení byly rozmetány daleko od místa výbuchu.  Mohutná tlaková vlna rozbila skla výkladních skříní obchodního domu, Společenského domu a okna škol i obytných domů byla také z 50 % vyražena. Střepiny způsobily lidem drobná zranění, která byla ihned ošetřena lékaři i sestrami ČSČK. Bylo třeba postarat se o děti ve školách, které se tam právě scházely k vyučování. Popraskaly omítky, v mnoha bytech byl poškozen nábytek. Vše ztěžoval silný mráz, proto vzápětí vyjela z n. p, Svit auta s lepenkou na provizorní zabezpečení vytlučených oken. Ze všech dostupných skladů i skláren se začalo svážet tabulové sklo, aby se mohlo začít se zasklíváním. Sklenáři pracovali na několika stanovištích; zaměstnanci, jejichž domovy byly  postiženy výbuchem, dostali volno na zlikvidování škod.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Poslední fotografie

Kontakt

Radek Polášek

+420608460128

radekpol1988@gmail.com

Statistiky

Online: 4
Celkem: 348267
Měsíc: 9230
Den: 320