Jdi na obsah Jdi na menu

Schönův mlýn - Horní mlýn

 Otrokovický mlýn, původní zmínka o něm byla už v roce 1526. Děkujeme za materiál od pana Romana Jelínka

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stanislav ZELINA, Aš - Horní mlýn

26. 4. 2014 15:21

POZNÁMKA k Hornímu (Schönovu) mlýnu

Mlýn měl původně vodní pohon. Za tím účelem byl na řece Dřevnici za tehdejší Vodní (nyní Čechova) ulicí postaven splav a od něj potok, přivádějící vodu ke mlýnu. Břehy potoka byly porostlé vrbami (myslím že hlavaté) a z nich jsme řezali pruty na tatary, píšťalky a podobně. Já jsem se narodil a žil do 18 let v Čechově ulici č. 124, dnes na tom místě stojí panelák. Někdy – nedovedu posoudit kdy, ale ASI před koncem války se při povodni splav protrhl a hukot vody byl slyšet hodně daleko. Kousek od splavu byla stavidla k regulování množství protékající vody a keře, v nichž žilo ohromné množství těch velkých šneků. Jako kluci jsme věděli, že to má být velká pochoutka, ale nikomu to nechutnalo, ale každý tvrdil, že je to moc dobré.
Asi v r. 1944 letěl nad námi bombardér (asi se vracel k 8. amer.let.armádě v Itálii) a shodil několik pum kousek za můstek přes potok k zahradnictví Horňák. Bomby spadly i přímo do řečiště potoka a udělaly pěkné tůňky. Možná, že se letadlo chtělo jen zbavit nepoužitých pum, anebo cílem mohly být i 2 protiletecké flaky, umístěné na Schönově zahradě s rakouskou obsluhou. Někdy dlouho po válce jsem se tam byl podívat. Řečiště je kousek posunuté a našel jsem v zahrádkářské kolonii i zbytek hráze jezu. Nyní je to zavezené a není po něm ani památka.
Pamatuji ještě i prastarou kamennou kovárnu v ulici „Bařinky“, dnes je to asi Smetanova. Tam byla prastará kovárna, asi 300 a snad i více. Chodil jsem se tam dívat, jak kovář vyrobí na koně podkovu a zejména, jak ji horkou přiloží koni na kopyto a kůň nic, nemohl jsem to pochopit, neboť stačilo, abych při sklizni brambor, kde se pálila bramborová nať a v popelu se pekly zemáky, abych bosou nohou stoupnul na horký kousek a jak to panečku bolelo! Bot nebylo, byly na přídělové body" a tak se chodilo bosky.Někdy jsem také kovářovi šlapal měchem vzduch do výhně a on mne pak nevyháněl, že překážím. Škoda, přeškoda, že se kovárna nezachovala, ale nakonec co bolševici zachránili? Stačilo se podívat v době socialismu na pomník padlých v 1. SV a já jsem jej pamatoval s květinami, neboť 28/10 jsem u něj jako Junák, tedy „Vlče“ stával.
No – na stáří už člověk může jen vzpomínat. Byla to těžká válečná a poválečná doba, s přídělovými lístky a nedostatkem všech potravin, ale byla to doba mého mládí, prvních dětských lásek, prvních polibků a později už hlubších lásek. Bylo to doba báječná! Škoda, že to nelze vrátit!!!
Standa Zelina, Aš (Sudety)

Pavel Urban - Re: Horní mlýn

4. 5. 2014 22:20

Zajímal by mě kontakt na pana Zelinu