Jdi na obsah Jdi na menu

Dohnalův Válcový mlýn v Kvítkovicích

Dohnalův Válcový mlýn v Kvítkovicích

Současná budova, kde sídlí společnost NOVATEX byla v minulosti na prahu druhé světové války velkolepou stavbou. Myšlenka vybudovat mlýn s raritním technickým zázemím vycházela ze znalostí, kterým se František Dohnal naučil v zámoří v Americe respektive v  Argentině. Na stavbu mlýna se složila celá rodina a i zde pracovala. Z Argentiny si nechal poslat moderní mlynářské vybavení.

Roku 1938 se začíná se stavbou mlýna . Roku 1939 se stavba mlýna představuje veřejnosti a od roku 1940 již mlýn je v provozu.

Fotografie rozestavěného mlýna pochází z 21.června roku 1938. Další stavební úpravy se na mlýnu uskutečnily v letech 1941 - 1942 tj. rozšíření mlýna.

Podle informací se na jižní straně mlýna nacházela zdobná fasáda s iniciálami FD a dekorativní kruhový nápis ,,válcový mlýn" . 

Kritickým rokem byl r.1948, kdy došlo ke znárodnění mlýna a emigraci Františka Dohnala do Brazílie .

Mlýn chátral a po nějakou dobu pak sloužil jako sklad.

V současnosti je budova přestavěna a slouží jako sklad textilií Novatex. 

 

O Františku Dohnalovi :

Původem byl František Dohnal z Topolné (nar. 25.4.1904). Rodiče : Terezie Macháčková a František Dohnal. Měl bratra Josefa. (nar. 1906) a dvě sestry Marii a Ludmilu. František zhruba od 14 let chodil po službách po mlýnech, kde se učil řemeslu. Po absolvování cesty do Argentiny, kde získal nové zkušenosti se vrátil a vystudoval váženou školu mlynářskou v Břeclavi. Toto studium si platil z financí získaných v Argentině a studium dokončil s výborným výsledkem.

 

Zdroje:

Otrokovické mlýna a náhony , Jarmila Ransdorfová, 2015

www.mlynkvitkovice.estranky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář

Poslední fotografie

Kontakt

Radek Polášek

+420608460128

radekpol1988@gmail.com

Statistiky

Online: 4
Celkem: 348267
Měsíc: 9230
Den: 320